13 Aralık 2016 Salı

Görsel Yeteneğinizin Artışına Şaşıracaksınız! Periferik Vizyon

Bugüne kadar sorduğum ''Periferik Vizyon nedir?'' sorusuna aldığım sıfır cevaplar üzerine bu konuya biraz açıklık getirmek istedim.

Periferik Vizyon nedir?Bizler, genellikle direkt olarak baktığımız noktaya yoğunlaşırız. O noktaya yakın olan tüm görüntüler bizim için pek bir şey ifade etmez.
Tüm odak noktamız dışında kalan hiç bir obje veya kişiyi algılayamayız.

Halbuki önümüze baktığımızda eğer dikkatimizi tam olarak 180 derecelik bir açıyı da kapsayacak şekilde verdiğimizde, tüm o açı içine giren obje, kişi ve hareketleri çok rahat bir şekilde algılayabilir ve bütünüyle hissedebiliriz.

 Ben bu tekniği, özel seanslarımda kişinin verdiği tüm tepkileri aynı anda görüp anlayabilmek için kullanıyorum.

Aynı zamanda bu tekniği geliştirmenin bir faydası da bir konuşma yaptığınızda sizin görüş alanınıza giren tüm kişilerin size verdikleri tepkileri görmek açısından çok önemli.
Eğer insanlar siz konuşurken, sizin görüş alanınızda olmadıklarını anladıklarında, uyukluyor veya esniyorsa siz bu tepkiyi düzeltmek adına belki bir anda konuya daha enerjik bir hava getirme şansına sahip olursunuz.

 Bu durumda tüm dinleyici kitlesinin tüm kısımlarına hakim olursunuz.

Sadece takmış olduğumuz at gözlüğünü çıkarıp görsel ve duyusal olarak tam bir farkındalık içine girmemiz gerekir. Hatta bu farkındalık 180 derece görsel alanı kaplayabildiği gibi işitsel ve hissel olarak 360 derecelik bir daire alanını da kaplayabilir.

Diğer bir ifadeyle, siz bulunduğunuz ortamda tam bir algılama kontrolü içinde olursunuz.

Bu egzersizi yapmanızı tavsiye ederim. Sanki yeni bir görüş alanınızın daha ortaya çıktığına tanık olacaksınız.

Periferik Vizyon bizim dünyayı çok daha rahat görüp anlayabilmemizi sağlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder