3 Şubat 2013 Pazar

HEM DÜZENSİZLİK HEM MÜKEMMELLİK BU NASIL BİR PARADOKS?

Evet tüm varoluş mükemmelliğe doğru bir serüvense nasıl oluyor da varoluşun oluşumları bunun tam tersi düzensizliğe eğilim içinde bulunuyorlar. İşte size evrensel bir çelişki daha!
Şimdi size kendimizden bir örnek vermek gerekirse aynı hedefe yokuş yukarı mı yoksa yokuş aşağı mı koşarak varmak istersiniz? Cevabı tabii ki en az enerji isteyen yol olacaktır. Varoluşun tüm oluşumları en az enerjiyle düzensizliğe doğru eğilim içindedirler. Peki bu düzensizliği kontrol altına almazsanız sonucun ne olabileceğini söylememe gerek yok sanırım. Buraya kadar hemfikir olmamız gerekir diye düşünüyorum. Çünkü ne kadar baskı altında tutulursak o kadar özgür olmaya çalışırız ya işte burada düzensizliğe doğru eğilim başlar. Bunun yanında evde çocuklar etrafı dağıtmaya başladığı anda ise onları hemen kontrol altına almaya çalışırız. Aksi taktirde sürekli artan düzensizliğe tahammül etmek zorunda kalacağımızı biliriz. Şimdi biraz görüş alanımızı genişletip şöyle bir gezegenlere ve galaksilere göz atalım. Varoluş başladığından beri düzensizliğe doğru bir dağılma söz konusu olurken bu düzeni KİM KONTROL EDİYOR?
Evet size soruyorum?
Evde yaramaz çocukları kontrol altına almak bile bazen zorlaşırken ŞU KOSKOCA SONSUZ EVRENİ KİM BU  KADAR MÜKEMMEL İDARE EDİYOR?

KİM OLUŞABİLECEK SONSUZ KAOS ORTAMINI KONTROL ALTINDA TUTUYOR?
ÖYLEYSE SİZE TEKRAR SORUYORUM YARATICININ VARLIĞINDAN HİÇ ŞÜPHE DUYULABİLİR Mİ?

1 yorum:

  1. İyi geceler Tuncay bey,yaratıcının varlığında asla şüphe duymadım. Allah yardımcınız olsun. Sevgi ve saygılarımı sunarım.

    YanıtlaSil